PIC16LF1933-I/SS
Mfr.Part #
PIC16LF1933-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SSOP
Number of I/O :
25
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Number of PWM Channels :
5
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
EEPROM Size :
256 x 8
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
# I/Os (Max) :
25
Instruction Set Architecture :
RISC
Number of Timers - General Purpose :
5
Program Memory Type :
Flash
Device Core Size :
8(b)
Data Converters :
A/D 11x10b
Number of I/Os :
25 I/O
Microchip
Frequency :
32MHz
Programmable :
yes
Max Operating Temperature :
85 °C
Operating Supply Voltage (Max) :
3.6(V)
Core Processor :
PIC
Max Supply Voltage :
3.6 V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of Bits :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Resolution :
5 bit
Lead Free :
Lead Free
Family Name :
PIC16F
ROM (words) :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Published :
Mount :
Surface Mount
Min Supply Voltage :
1.8 V
Number of SPI Channels :
1
Tradename :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature (Min) :
-40C
Supply Voltage :
3V
Base Product Number :
PIC16LF1933
DMA Channels :
No
Number of Ethernet Channels :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Mounting :
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Height :
1.85mm
Max Frequency :
32 MHz
Memory Size :
7kB
Number of A/D Converters :
1
Number of Terminations :
28
Pin Count :
28
Has ADC :
yes
Terminal Position :
Dual
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Dimensions :
10.5 x 5.6 x 1.85mm
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Max Power Dissipation :
800mW
Qualification :
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Supplier Device Package :
28-SSOP
Oscillator Type :
Internal
Clock Freq :
Memory Type :
Flash
Series :
PIC® XLP™ 16F
REACH SVHC :
No SVHC
Package :
Tube
Number of I2C Channels :
Data Converter :
A/D 11x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of ADC Channels :
11
Width :
5.6mm
Power Supplies :
2/3.3V
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage (Min) :
1.8(V)
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of UART Channels :
Number of Timers/Counters :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
RAM Size :
Details
Package Type :
SSOP
Operating Temperature (Max) :
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
Data Bus Width :
8B
Operating Temp Range :
-40C to 85C
CPU Family :
Product :
MCU
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Min Operating Temperature :
-40 °C
Typical Operating Supply Voltage :
1.8 → 3.6 V
Number of Programmable I/O :
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pbfree Code :
Rad Hardened :
Core Size :
8-Bit
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3(V)
Length :
10.5mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
8
Device Core :
Base Part Number :
PIC16LF1933
Watchdog Timer :
Core Architecture :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16LF1933-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1933-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16LF1933, PIC16LF1933-I/SS pinout, PIC16LF1933-I/SS datasheet PDF, PIC16LF1933-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1933-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.