PIC16LF18856-E/MV
Mfr.Part #
PIC16LF18856-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28UQFN
Stock
355
In Stock :
355
Terminal Form :
NO LEAD
Length :
4mm
Base Product Number :
PIC16LF18856
Device Core :
Speed :
32MHz
RoHS :
Details
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Factory Lead Time :
7 Weeks
Terminal Position :
QUAD
yes
JESD-30 Code :
S-PQCC-N28
Terminal Pitch :
0.4mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Interfaces :
EUSART/I2C/SPI
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Terminations :
28
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Published :
2016
Minimum Operating Temperature :
Data Converters :
A/D 24x10b, D/A 1x5b
Has ADC :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supply Voltage :
3V
Height Seated (Max) :
0.55mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of I/Os :
25 I/O
Data Converter :
A/D 24x10b; D/A 1x5b
RAM Size :
2K x 8
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Microchip
Number of ADC Channels :
24 Channel
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Active
HTS Code :
Width :
4mm
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Number of I/O :
25
Base Part Number :
PIC16LF18856
Clock Frequency :
32MHz