PIC16LF1789-I/PT
Mfr.Part #
PIC16LF1789-I/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Stock
470
In Stock :
470
35
Product :
MCU
Brand :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Screening Level :
TS 16949
Tradename :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Microchip
Device Core :
PIC
Length :
10mm
Mounting Type :
Surface Mount
Height Seated (Max) :
1.2mm
Published :
2013
JESD-609 Code :
e3
Number of ADC Channels :
15 Channel
Data Converter :
A/D 14x12b; D/A 1x8b, 3x5b
DAC Channels :
yes
Factory Lead Time :
6 Weeks
RAM Size :
2K x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Data Converters :
A/D 14x12b, D/A 1x8b, 3x5b
Core Size :
8-Bit
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Qualification Status :
Not Qualified
yes
Width :
10mm
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 1.8V AT 16MHZ
Terminal Form :
Gull wing
Package :
Tray
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
EEPROM Size :
256 x 8
Power Supplies :
2/3.3V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Part Number :
PIC16LF1789
Clock Frequency :
32MHz
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
HTS Code :
Terminal Position :
QUAD
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Qualification :
CPU Family :
Data Bus Width :
8 bit
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
0.8mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PSMC, PWM, WDT
Speed :
32MHz