PIC16LF1719-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF1719-E/P
Package / Case
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40DIP
e3
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Microchip
Base Part Number :
PIC16LF1719
Screening Level :
TS 16949
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
RoHS :
Details
Package / Case :
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Data Converters :
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Base Product Number :
PIC16LF1719
Supplier Device Package :
40-PDIP
Program Memory Type :
Flash
Interface Type :
I2C, SPI
Frequency :
32MHz
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Tradename :
Speed :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Tube
Brand :
ROM (words) :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Operating Supply Voltage :
3.6V
Surface Mount :
No
Number of Timers/Counters :
5
ECCN Code :
3A991.A.2
I2C, LIN, SPI, UART, USART
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
6 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
Mounting Style :
Through Hole
Number of Terminations :
40
Weight :
5.953513g
Supply Voltage :
3V
Number of ADC Channels :
28
Core Processor :
RAM Size :
2K x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Has ADC :
yes
Memory Size :
28kB
Interfaces :
I2C/SPI/UART
EEPROM Size :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Datasheets
PIC16LF1719-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1719-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1719, Number of Pins:40, Package / Case:40-DIP (0.600, 15.24mm), Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:40, PIC16LF1719-E/P pinout, PIC16LF1719-E/P datasheet PDF, PIC16LF1719-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1719-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.