PIC16LF1719-E/MV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1719-E/MV
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Data Converter :
A/D 28x10b; D/A 1x5b, 1x8b
Bit Size :
8
Operating Supply Voltage :
3.6V
Surface Mount :
yes
Data Converters :
A/D 28x10b, D/A 1x5b, 1x8b
Data Bus Width :
8B
RoHS :
Details
Mounting Style :
SMD/SMT
ROM (words) :
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Packaging :
Tube
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Frequency :
32MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Terminal Pitch :
0.4mm
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/O :
35
Factory Lead Time :
15 Weeks
Has ADC :
yes
Base Product Number :
PIC16LF1719
Program Memory Type :
Flash
Device Core :
PIC
Number of Pins :
40
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES AT 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
Published :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Screening Level :
TS 16949
Series :
PIC® XLP™ 16F
Oscillator Type :
Internal
Base Part Number :
PIC16LF1719
Memory Size :
28kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
ECCN Code :
3A991.A.2
DMA Channels :
No
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Interface Type :
I2C, SPI
PWM Channels :
Package :
Tube
Number of ADC Channels :
28
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
On Chip Program ROM Width :
14
Supply Voltage :
3V
Number of Timers/Counters :
5
Product Status :
Active
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Interfaces :
I2C/SPI/UART
Terminal Form :
NO LEAD
EEPROM Size :
Core Size :
8-Bit
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Terminations :
RAM Size :
2K x 8
Core Processor :
PIC
Tradename :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Terminal Position :
QUAD
Speed :
32MHz