PIC16LF1708-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1708-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Surface Mount :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V
Terminal Form :
Gull wing
ECCN Code :
3A991.A.2
Number of I/O :
18
Base Part Number :
PIC16LF1708
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Device Core :
PIC
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tube
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
RAM Size :
512 x 8
Bit Size :
8
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
DAC Channels :
yes
Data Bus Width :
8B
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
2mm
Published :
Frequency :
32MHz
Watchdog Timer :
Memory Size :
7kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
On Chip Program ROM Width :
14
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
3.3V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Has ADC :
ROM (words) :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Tradename :
PIC
Number of Timers/Counters :
5
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI, UART, USART
Number of Pins :
20
Base Product Number :
PIC16LF1708
Radiation Hardening :
No
Core Size :
8-Bit
EEPROM Size :
Number of Terminations :
20
RoHS :
Details
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Data Converters :
A/D 12x10b; D/A 1x8b
Microchip
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/LIN/RS-232/RS-48
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES IN 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
PWM Channels :
Length :
7.2mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Supplier Device Package :
20-SSOP
Series :
PIC® XLP™ 16F
Core Processor :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
CPU Family :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
32MHz
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
PIC16LF1708-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1708-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16LF1708, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), PIC16LF1708-E/SS pinout, PIC16LF1708-E/SS datasheet PDF, PIC16LF1708-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1708-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.