PIC16LF1703-E/SL
Mfr.Part #
PIC16LF1703-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Data Converters :
A/D 8x10b
Speed :
32MHz
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16LF1703
Data Converter :
A/D 8x10b
Interface :
I2C, LIN, RS-232, SPI
Tube
Operating Supply Voltage :
3.3V
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Mounting Type :
Surface Mount
Additional Feature :
IT ALSO OPERATES IN 16MHZ AT 1.8V MIN SUPPLY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DMA Channels :
No
Has ADC :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/O :
12
Watchdog Timer :
Radiation Hardening :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Active
Supply Voltage :
3V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Base Part Number :
PIC16LF1703
Terminal Form :
Gull wing
Length :
8.65mm
Supplier Device Package :
14-SOIC
EEPROM Size :
RAM Size :
256 x 8
PWM Channels :
Memory Size :
3.5kB
DAC Channels :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Number of Pins :
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
1.75mm
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Frequency :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V