PIC16LF1575-E/P
Mfr.Part #
PIC16LF1575-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 14DIP
Supply Voltage :
3V
Terminal Pitch :
2.54mm
Packaging :
Tube
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
Number of ADC Channels :
8 Channel
Connectivity :
LINbus, UART/USART
Frequency :
32MHz
Factory Lead Time :
12 Weeks
Length :
19.05mm
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x5b
DAC Resolution :
5 bit
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Interface :
LIN, UART, USART
Series :
PIC® 16F
Supplier Device Package :
14-PDIP
Mounting Style :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Screening Level :
TS 16949
Memory Size :
14kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Number of I/O :
12
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of I/Os :
12 I/O
RAM Size :
1K x 8
Number of Terminations :
14
ROM (words) :
Base Product Number :
PIC16LF1575
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Surface Mount :
No
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Tradename :
PIC
DAC Channels :
yes
Brand :
JESD-30 Code :
R-PDIP-T14
Terminal Position :
Dual
Width :
7.62mm
Has ADC :
Package :
Tube
HTS Code :
Height Seated (Max) :
5.334mm
Speed :
32MHz
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
On Chip Program ROM Width :
14
Interface Type :
UART
Base Part Number :
PIC16LF1575
Datasheets
PIC16LF1575-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1575-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16LF1575, PIC16LF1575-E/P pinout, PIC16LF1575-E/P datasheet PDF, PIC16LF1575-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1575-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.