PIC16LF1518-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16LF1518-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Width :
5.3 mm
Core Size :
8-Bit
Oscillator Type :
Internal
Number of ADC Channels :
17 Channel
Memory Type :
Flash
Terminal Pitch :
0.65mm
On Chip Program ROM Width :
14
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Max Supply Voltage :
3.6 V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Height Seated (Max) :
2mm
CPU Family :
PIC
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Min Supply Voltage :
2.5 V
Length :
10.2mm
Program Memory Type :
Flash
Data Bus Width :
8B
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Bit Size :
8
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Core Processor :
PIC
Number of Pins :
28
Surface Mount :
yes
Frequency :
20MHz
DMA Channels :
No
Watchdog Timer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Memory Size :
28kB
Product Status :
Active
PWM Channels :
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 17x10b
Microchip
Number of Programmable I/O :
25
Pin Count :
28
Packaging :
Tube
Number of I/Os :
25 I/O
Terminal Form :
Gull wing
Max Operating Temperature :
125 °C
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Brand :
Factory Lead Time :
9 Weeks
Data Converter :
A/D 17x10b
Tradename :
Operating Supply Voltage :
3.3V
JESD-609 Code :
e3
Height :
1.75 mm
Max Frequency :
20 MHz
EEPROM Size :
RoHS :
Details
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supplier Device Package :
28-SSOP
Speed :
20MHz
Published :
Number of Timers/Counters :
3
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8 V MINIMUM SUPPLY AT 16 MHZ
Series :
PIC® XLP™ 16F
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
Core Architecture :
Number of I/O :
25
Mounting Style :
SMD/SMT
Base Part Number :
PIC16LF1518
Package :
Tube
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Base Product Number :
PIC16LF1518
RAM Size :
1K x 8
DAC Channels :
No
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Radiation Hardening :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
800mW
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Has ADC :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Device Core :
Datasheets
PIC16LF1518-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:28, Mounting Type:Surface Mount, Number of Terminations:28, Base Part Number:PIC16LF1518, PIC16LF1518-E/SS pinout, PIC16LF1518-E/SS datasheet PDF, PIC16LF1518-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16LF1518-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16LF1518-E/SS Overview
PIC16LF1518-E/SS Features
This MCU boasts several compelling features including an enhanced mid-range core with 14-bit instruction set for efficient code execution, 256 bytes of EEPROM, and 1536 bytes of RAM. Its digital and analog peripherals are suitable for a variety of tasks, such as ADC with 10-bit resolution, multiple PWM outputs, and comparators. The device also includes various communication modules like I2C, SPI, and UART for extensive system capabilities. With an operating voltage range from 1.8V to 5.5V, the PIC16LF1518-E/SS provides flexibility for both battery-powered and connected systems.