PIC16LF1513-E/MV
Mfr.Part #
PIC16LF1513-E/MV
Package / Case
28-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN
Number of I/O :
25
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~3.6V
Base Part Number :
PIC16LF1513
Core Architecture :
Data Converter :
A/D 17x10b
Memory Size :
7kB
Min Operating Temperature :
-40 °C
Published :
Min Supply Voltage :
1.8 V
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Programmable I/O :
25
Device Core :
RAM Size :
256 x 8
RoHS :
Compliant
Terminal Pitch :
0.4mm
Max Frequency :
20 MHz
Speed :
20MHz
Package / Case :
28-UFQFN Exposed Pad
PWM Channels :
yes
Terminal Position :
QUAD
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Terminations :
28
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
7 Weeks
Length :
4mm
Supplier Device Package :
28-UQFN (4x4)
Package :
Tube
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Timers/Counters :
3
Max Supply Voltage :
3.6 V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EEPROM Size :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
25 I/O
Number of Pins :
28
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Mount :
Base Product Number :
PIC16LF1513
Packaging :
Tube
Max Operating Temperature :
125 °C
ROM (words) :
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Data Converters :
A/D 17x10b
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Current-Max :
2.1mA