PIC16F887-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F887-E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Microcontrollers
Family Name :
Max Power Dissipation :
800mW
Mounting :
256 x 8
# I/Os (Max) :
35
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of I/Os :
35 I/O
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Frequency :
20MHz
Total Internal Ram Size :
368B(kB)
Base Part Number :
PIC16F887
Number of I/O :
35
Base Product Number :
PIC16F887
Data Bus Width :
8B
Number of SPI Channels :
1
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Programmable :
yes
Number of I2C Channels :
1
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
44
Package :
Tray
14KB 8K x 14
Number of UART Channels :
Package Type :
TQFP
MSL :
MSL 3 - 168 hours
Device Core :
Height :
1.05mm
Operating Temperature (Max) :
125C
Number of Timers - General Purpose :
3
Pin Count :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 14x10b
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Number of Terminations :
Power Dissipation (Max) :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-40C
Series :
PIC® 16F
Length :
10mm
Product Status :
Active
Package / Case :
44-TQFP
Typical Operating Supply Voltage :
4.5 → 5.5 V
Supply Voltage :
5V
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Factory Lead Time :
6 Weeks
Number of Ethernet Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Instruction Set Architecture :
RISC
Maximum Operating Temperature :
+125 °C
Watchdog Timer :
Dimensions :
10 x 10 x 1.05mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Density :
112 kb
Packaging :
Tray
Radiation Hardening :
No
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Product :
MCU
Has ADC :
Number of ADC Channels :
14
Rad Hardened :
No
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Clock Freq :
20(MHz)
Core Processor :
Operating Temperature Classification :
Automotive
Width :
10mm
Tradename :
Speed :
20MHz