PIC16F886T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F886T-I/SS
Package / Case
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SSOP
Pin Count :
28
Total Internal Ram Size :
368B(kB)
Device Core :
Speed :
20MHz
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Mounting :
Surface Mount
Programmable :
yes
Published :
2007
Factory Lead Time :
6 Weeks
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature Classification :
Industrial
DMA Channels :
Package / Case :
28-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Supply Voltage :
5V
Data Converter :
A/D 11x10b
Supplier Device Package :
28-SSOP
Number of ADC Channels :
11
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Bits :
8
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of SPI Channels :
1
40
Power Supplies :
2.5/5V
Clock Freq :
Number of I/O :
24
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Height :
1.85mm
Terminal Position :
Dual
Number of Terminations :
28
Frequency :
20MHz
Radiation Hardening :
No
Number of Timers - General Purpose :
yes
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Base Part Number :
PIC16F886
Product :
MCU
Interface Type :
I2C/SPI/USART
Instruction Set Architecture :
RISC
Width :
5.6mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
PWM Channels :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Device Core Size :
Base Product Number :
PIC16F886
Terminal Form :
Gull wing
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Rad Hardened :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Product Status :
Active
I2C, SPI, UART, USART
Operating Temperature (Min) :
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Package Type :
SSOP
Terminal Pitch :
0.65mm
Contact Plating :
Tin
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Has ADC :
Data Converters :
A/D 11x10b
Operating Temperature (Max) :
85C
Length :
10.5mm
Microchip
Maximum Expanded Memory Size :
3.5kB
Number of I/Os :
24 I/O
Access Time :
20 μs
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
# I/Os (Max) :
24
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Datasheets
PIC16F886T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F886T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Terminations:28, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F886, Number of Pins:28, PIC16F886T-I/SS pinout, PIC16F886T-I/SS datasheet PDF, PIC16F886T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F886T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F886T-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F886T-I/SS Overview
PIC16F886T-I/SS Features
The PIC16F886T-I/SS microcontroller is equipped with numerous features that enhance its utility in complex electronics. Key features include 256 bytes of EEPROM, 368 bytes of RAM, up to 35 I/O pins, and a wide operating voltage of 2.0V to 5.5V. It supports enhanced mid-range core with 49 instruction, 16 stack levels for robust program execution, and a dual-speed internal oscillator which helps in reducing the need for external components. Additionally, it includes multiple communication protocols such as USART, SPI, and I2C, making it highly adaptable for communication-intensive applications.