PIC16F882-I/SP
Mfr.Part #
PIC16F882-I/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SPDIP
Stock
13
In Stock :
13
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Series :
PIC® 16F
Number of SPI Channels :
1
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Microchip
EEPROM Size :
128 x 8
Package Type :
SPDIP
Base Product Number :
PIC16F882
Memory Size :
3.5kB
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tube
Factory Lead Time :
6 Weeks
Length :
35.56mm
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Instruction Set Architecture :
RISC
Pbfree Code :
yes
REACH SVHC :
No SVHC
Tradename :
PIC
Pin Count :
28
Number of I/O :
24
Oscillator Type :
Internal
Speed :
20MHz
Dimensions :
1.4 x 0.295 x 0.15in
Base Part Number :
PIC16F882
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Interface Type :
EUSART, MSSP
Program Memory Type :
Flash
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product Status :
Active
Mounting Style :
Through Hole
CPU Family :
PIC
Published :
2004
Mounting Type :
JESD-609 Code :
e3
Supply Voltage :
5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Address Bus Width :
8B
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Family Name :
PIC16F
Qualification :
Number of Ethernet Channels :
0
Number of Terminations :
28
Number of I/Os :
28 I/O
Width :
7.493mm
Number of ADC Channels :
11
Contact Plating :
Tin
Device Core :
Data Converter :
A/D 11x10b
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
MSL :
RAM Size :
128 x 8
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Core Processor :
Terminal Position :
Dual
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Bit Size :
8
Number of Bits :
8
8-Bit
Number of I2C Channels :
1
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Height :
3.81mm
Package :
Tube
Data Converters :
A/D 11x10b
Radiation Hardening :
No
Number of UART Channels :
RoHS :
Details
Terminal Pitch :
2.54mm
PWM Channels :
Power Supplies :
2.5/5V
Number of Pins :
Product :
MCU
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Datasheets
PIC16F882-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F882-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F882, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Mounting Type:Through Hole, Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F882-I/SP pinout, PIC16F882-I/SP datasheet PDF, PIC16F882-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F882-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.