PIC16F88-E/SS
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F88-E/SS
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Number of Programmable I/O :
16
Frequency :
20MHz
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Max Operating Temperature :
125 °C
Min Supply Voltage :
4 V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Access Time :
20 μs
Operating Supply Voltage :
5V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Packaging :
Tube
Number of SPI Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-40 °C
Memory Type :
Flash
Interface Type :
SSP, USART
Number of I/O :
16
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 7x10b
Core Size :
8-Bit
Factory Lead Time :
8 Weeks
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Memory Size :
7kB
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mount :
Surface Mount
Length :
7.5mm
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
PWM Channels :
yes
Watchdog Timer :
yes
Supplier Device Package :
20-SSOP
Lead Free :
Lead Free
Published :
Number of ADC Channels :
7
Pin Count :
20
Number of I/Os :
16 I/O
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Base Product Number :
PIC16F88
Number of UART Channels :
1
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS :
Details
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Max Frequency :
20 MHz
Number of Timers/Counters :
3
Number of Pins :
20
Device Core :
PIC
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
JESD-609 Code :
e3
Data Bus Width :
8B
Supply Current-Max :
5mA
Core Architecture :
PIC
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Speed :
20MHz
Height :
1.85mm
Number of Terminations :
RAM Size :
368 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
1W
Max Supply Voltage :
5.5 V
Mounting Style :
SMD/SMT
Pbfree Code :
Data Converters :
A/D 7x10b
Power Supplies :
5V
DMA Channels :
No
Supply Voltage :
5V
CPU Family :
Oscillator Type :
Internal
Core Processor :
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.65mm
Bit Size :
8
Product Status :
Active
Base Part Number :
PIC16F88
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Width :
5.6mm
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
Microchip
Number of I2C Channels :
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Package :
Tube
Datasheets
PIC16F88-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Pins:20, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F88, PIC16F88-E/SS pinout, PIC16F88-E/SS datasheet PDF, PIC16F88-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F88-E/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F88-E/SS Overview
PIC16F88-E/SS Features
The PIC16F88-E/SS microcontroller is equipped with an 8-bit processor, which supports up to 7KB of flash memory and 368 bytes of RAM. It operates over a voltage range of 2.0V to 5.5V, offering flexibility for different power setups. Additional features include an enhanced capture/compare/PWM (ECCP) module and a 10-bit Analog-to-Digital Converter (ADC), which together facilitate a wide array of functionality from motor control to sensor interfacing.