PIC16F877T-04E/PT
Mfr.Part #
PIC16F877T-04E/PT
Package / Case
44-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Package / Case :
44-TQFP
Supply Current-Max :
4mA
Product Status :
Obsolete
Data Converters :
A/D 8x10b
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Number of Terminations :
44
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
yes
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Power Dissipation :
1W
Base Product Number :
PIC16F877
Base Part Number :
PIC16F877
Pin Count :
44
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
External
Terminal Position :
QUAD
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
8-Bit
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Operating Temperature :
-40 °C
RoHS :
Compliant
Supply Voltage :
5V
CPU Family :
PIC
Max Frequency :
20 MHz
Data Converter :
A/D 8x10b
RAM Size :
368 x 8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Speed :
4MHz
Number of I/O :
33
Memory Size :
8kB
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Supply Voltage :
4 V
Access Time :
4 µs
DMA Channels :
Power Supplies :
5V
Frequency :
4MHz
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
Pbfree Code :
Number of Programmable I/O :
33
Terminal Form :
Gull wing
Core Architecture :
Series :
PIC® 16F
Length :
10mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package :
Tape and Reel (TR)
I2C, SPI, UART, USART
Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
256 x 8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Terminal Pitch :
0.8mm