PIC16F877-04I/L
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F877-04I/L
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-LCC (J-Lead)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
CPU Family :
PIC
Base Part Number :
PIC16F877
Program Memory Type :
Flash
Number of I/O :
33
Number of Timers/Counters :
3
Height :
3.87 mm
Pbfree Code :
yes
Interface Type :
MSSP, PSP, USART
Lead Free :
Lead Free
Terminal Form :
J BEND
Has ADC :
yes
Tradename :
PIC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
ROM (words) :
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tube
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage :
5V
JESD-30 Code :
S-PQCC-J44
Power Supplies :
5V
Surface Mount :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DAC Channels :
No
Product Status :
Active
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Oscillator Type :
External
Number of I/Os :
33 I/O
Series :
PIC® 16F
Supply Current-Max :
5mA
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Height Seated (Max) :
4.57mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
RAM Size :
368 x 8
Base Product Number :
PIC16F877
Core Processor :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Supplier Device Package :
44-PLCC (16.59x16.59)
Number of Terminations :
44
PWM Channels :
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Interfaces :
I2C/SPI/USART
EEPROM Size :
256 x 8
RoHS :
Details
Number of Pins :
64
Data Converter :
A/D 8x10b
Length :
16.59mm
Operating Supply Voltage :
5V
On Chip Program ROM Width :
14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Speed :
4MHz
Published :
Memory Size :
14kB
Microchip
ECCN Code :
EAR99
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Radiation Hardening :
No
Access Time :
4 µs
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of ADC Channels :
8 Channel
Core Size :
8-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Pin Count :
44
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Peak Reflow Temperature (Cel) :
245
Device Core :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Frequency :
4MHz
DMA Channels :
Mounting Style :
SMD/SMT
Product :
MCU
Package :
Tube
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Data Bus Width :
8B
Package / Case :
44-LCC (J-Lead)
Width :
16.59 mm