PIC16F87-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F87-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 18SOIC
Number of Terminations :
18
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Access Time :
20 μs
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Supply Current-Max :
5mA
Width :
7.49 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
2.31 mm
Base Product Number :
PIC16F87
Has ADC :
No
DAC Channels :
No
Frequency :
20MHz
Terminal Pitch :
1.27mm
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS :
Details
Speed :
20MHz
EEPROM Size :
256 x 8
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Length :
11.53 mm
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Microchip
Tradename :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Operating Supply Voltage :
5V
Published :
Number of Pins :
18
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tube
Base Part Number :
PIC16F87
Power Supplies :
5V
Oscillator Type :
Internal
Number of I/Os :
16 I/O
Supply Voltage :
5V
Supplier Device Package :
18-SOIC
Number of Timers/Counters :
3
Product :
MCU
Pbfree Code :
yes
On Chip Program ROM Width :
14
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Pin Count :
Data Converters :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
PWM Channels :
RAM Size :
368 x 8
Series :
PIC® 16F
Number of I/O :
16
Radiation Hardening :
Height Seated (Max) :
2.64mm
Mount :
Surface Mount
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Terminal Position :
Dual
Package :
Tube
40
Interface Type :
SSP, USART
Factory Lead Time :
7 Weeks
ROM (words) :
Brand :
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PIC16F87-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F87-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F87, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F87-E/SO pinout, PIC16F87-E/SO datasheet PDF, PIC16F87-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F87-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F87-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F87-E/SO Overview
PIC16F87-E/SO Features
  • 8-bit CMOS microcontroller
  • 7KB of in-system programmable flash memory
  • 256 bytes of EEPROM
  • 368 bytes of RAM
  • Up to 20 MHz internal oscillator