PIC16F777-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F777-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Supply Voltage :
5V
Base Part Number :
PIC16F777
Published :
Supply Current-Max :
5mA
Pin Count :
44
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of I/O :
36
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
8-Bit
CPU Family :
PIC
Height Seated (Max) :
1mm
DMA Channels :
Access Time :
20 μs
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Terminal Position :
QUAD
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
20MHz
Package :
Tube
Data Converter :
A/D 14x10b
Watchdog Timer :
Number of Terminations :
44
RAM Size :
368 x 8
Memory Size :
14kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Power Supplies :
2/5.5V
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
20MHz
Bit Size :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Terminal Pitch :
0.65mm
Data Converters :
A/D 14x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Series :
PIC® 16F
Product Status :
Obsolete
Flash
JESD-30 Code :
S-PQCC-N44
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Base Product Number :
PIC16F777
Packaging :
Tube
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Pbfree Code :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V