PIC16F76T-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F76T-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
13 Weeks
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
0.65mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Interface Type :
I2C, SPI, USART
Operating Supply Voltage :
5V
Length :
6mm
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F76
Program Memory Type :
Flash
Radiation Hardening :
No
Mounting Style :
SMD/SMT
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Package :
Tape and Reel (TR)
Published :
Base Part Number :
PIC16F76
Brand :
Number of I/O :
22
Data Converter :
A/D 5x8b
JESD-609 Code :
e3
Tradename :
PIC
PWM Channels :
yes
Number of ADC Channels :
5 Channel
Data Converters :
A/D 5x8b
Max Power Dissipation :
1W
Width :
6 mm
Height :
0.88 mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Series :
PIC® 16F
Oscillator Type :
External
Access Time :
20 μs
Surface Mount
Pbfree Code :
Mount :
Surface Mount
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Number of I/Os :
22 I/O
Core Processor :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
On Chip Program ROM Width :
14
Has ADC :
Number of Timers/Counters :
3
ROM (words) :
Height Seated (Max) :
1mm
Active
DMA Channels :
Number of Pins :
28
Terminal Position :
QUAD
Product :
MCU
Number of Terminations :
28
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Pin Count :
Memory Size :
14kB
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA