PIC16F753-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F753-E/ML
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Microcontrollers
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Min Supply Voltage :
2V
Number of I/Os :
12 I/O
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 1x9b
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Interface Type :
USB
Number of Pins :
16
Min Operating Temperature :
-40°C
Base Product Number :
PIC16F753
Base Part Number :
PIC16F753
Number of I/O :
11
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Interface :
USB
Data Converters :
A/D 8x10b; D/A 1x9b
Speed :
20MHz
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
Memory Type :
RAM Size :
128 x 8
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Frequency :
8MHz
Oscillator Type :
Internal
Memory Size :
3.5kB
Microchip
Mounting Style :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Number of Timers/Counters :
4
Frequency :
8MHz