PIC16F74T-E/PT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F74T-E/PT
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
44-TQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44TQFP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Base Product Number :
PIC16F74
Program Memory Type :
Flash
Pin Count :
44
Product Status :
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Length :
10mm
DAC Channels :
No
Lead Free :
Lead Free
Series :
PIC® 16F
Has ADC :
yes
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Form :
Gull wing
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
External
Number of Timers/Counters :
3
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4V
Package :
Tape and Reel (TR)
Terminal Position :
QUAD
JESD-609 Code :
e3
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Size :
8-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Core Processor :
PIC
Radiation Hardening :
No
Watchdog Timer :
yes
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Data Converters :
A/D 8x8b
Number of Terminations :
44
Number of I/O :
33
RAM Size :
192 x 8
PWM Channels :
Surface Mount :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
EEPROM Size :
DMA Channels :
Height Seated (Max) :
1.2mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Size :
4kB
Base Part Number :
PIC16F74
Data Converter :
A/D 8x8b
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Data Bus Width :
8B
Published :
Package / Case :
44-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
Supplier Device Package :
44-TQFP (10x10)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Speed :
20MHz
On Chip Program ROM Width :
14
Frequency :
20MHz
ROM (words) :
Terminal Pitch :
0.8mm
Number of Pins :
Supply Voltage :
5V