PIC16F727-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F727-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 40UQFN
Stock
7
In Stock :
7
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
DMA Channels :
No
On Chip Program ROM Width :
14
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
PWM Channels :
yes
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
EEPROM Size :
DAC Channels :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
PIC16F727
Mount :
Surface Mount
Published :
2007
Series :
PIC® XLP™ 16F
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Number of Terminations :
44
Speed :
20MHz
Supply Voltage :
3.3V
Screening Level :
TS 16949
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Converter :
A/D 14x8b
Memory Size :
14kB
Max Power Dissipation :
800mW
Interface Type :
AUSART, I2C, SPI
Number of I/O :
36
Factory Lead Time :
1 Weeks
RAM Size :
368 x 8
Data Converters :
A/D 14x8b
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Radiation Hardening :
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
I2C, SPI, UART/USART
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V