PIC16F724T-I/MV
Mfr.Part #
PIC16F724T-I/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Microcontrollers
Max Frequency :
20MHz
Data Converter :
A/D 14x8b
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Memory Size :
7kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of Pins :
40
Frequency :
20MHz
Max Operating Temperature :
85°C
Max Supply Voltage :
5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
192 x 8
Data Converters :
A/D 14x8b
Min Supply Voltage :
2.3V
Interface :
I2C, SPI, UART, USART
Number of Programmable I/O :
36
Data Bus Width :
8B
Factory Lead Time :
16 Weeks
Published :
Memory Type :
Flash
Package :
Tape and Reel (TR)
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Base Part Number :
PIC16F724
Base Product Number :
PIC16F724
Speed :
20MHz
Core Size :
8-Bit
Min Operating Temperature :
-40°C
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of I/O :
36
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V