PIC16F723-I/SP
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F723-I/SP
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Terminal Position :
Dual
Number of Timers/Counters :
3
Number of Terminations :
28
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Device Core :
PIC
Number of A/D Converters :
1
Mount :
Through Hole
Product Status :
Active
RAM Size :
192 x 8
Interface Type :
I2C, SCI, SPI
ECCN Code :
EAR99
Package :
Tube
Product :
MCU
Program Memory Type :
Flash
Has ADC :
yes
Radiation Hardening :
No
Termination :
Through Hole
Number of Pins :
28
Tradename :
PIC
Pin Count :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Height :
3.81mm
Density :
56 kb
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
25 I/O
Length :
35.56mm
Number of ADC Channels :
11
Number of Bits :
8
Packaging :
Tube
Oscillator Type :
Internal
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
EEPROM Size :
Frequency :
20MHz
Mounting Type :
ROM (words) :
Core Size :
8-Bit
Base Part Number :
PIC16F723
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F723
Series :
PIC® XLP™ 16F
CPU Family :
Microchip
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Interfaces :
I2C/SPI/USART
DMA Channels :
No
Brand :
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
REACH SVHC :
No SVHC
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
Number of I/O :
25
Width :
7.493mm
RoHS :
Details
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Number of PWM Channels :
2
Data Converter :
A/D 11x8b
Factory Lead Time :
5 Weeks
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Watchdog Timer :
Supply Voltage :
3.3V
Interface :
I2C, SCI, SPI, SSP, UART, USART
Speed :
20MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converters :
A/D 11x8b
Mounting Style :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
7kB
Max Power Dissipation :
800mW
Contact Plating :
Tin
Data Bus Width :
8B
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Bit Size :
8
Datasheets
PIC16F723-I/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F723-I/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F723, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), PIC16F723-I/SP pinout, PIC16F723-I/SP datasheet PDF, PIC16F723-I/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F723-I/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.