PIC16F716T-I/SS
Mfr.Part #
PIC16F716T-I/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 20SSOP
Frequency :
20MHz
Factory Lead Time :
8 Weeks
Package :
Tape and Reel (TR)
RAM Size :
128 x 8
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Core Processor :
PIC
Mount :
Surface Mount
Power Supplies :
2.5/5V
Base Part Number :
PIC16F716
EEPROM Size :
Interface Type :
ISP
Supplier Device Package :
20-SSOP
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
PWM Channels :
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Number of I/Os :
13 I/O
Program Memory Type :
Flash
Access Time :
20 μs
Lead Free :
Lead Free
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Max Power Dissipation :
1W
No
On Chip Program ROM Width :
14
Oscillator Type :
External
Brand :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Height :
1.75 mm
Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Terminal Pitch :
0.65mm
Number of Timers/Counters :
3
Connectivity :
Series :
PIC® 16F
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Speed :
20MHz
Base Product Number :
PIC16F716
Data Converters :
A/D 4x8b
Number of ADC Channels :
4 Channel
Number of I/O :
13
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
yes
Memory Size :
28kB
Width :
5.3 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Has ADC :
Additional Feature :
OPERTES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Data Converter :
A/D 4x8b
Height Seated (Max) :
2mm
Length :
7.2mm
Mounting Style :
SMD/SMT
Interface :
RS-232, USB
Published :
ECCN Code :
EAR99
DAC Channels :
Datasheets
PIC16F716T-I/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716T-I/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F716, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, PIC16F716T-I/SS pinout, PIC16F716T-I/SS datasheet PDF, PIC16F716T-I/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716T-I/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F716T-I/SS
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F716T-I/SS Overview
PIC16F716T-I/SS Features
The PIC16F716T-I/SS from Microchip Technology incorporates several key features that enhance its utility in complex electronics systems. These include a 20 MHz internal oscillator, a programmable watchdog timer for system reliability, 256 bytes of EEPROM, and up to 13 I/O pins. This microcontroller supports various communication protocols, ensuring easy integration with other components in sophisticated systems. Enhanced safety features and an extended temperature range further augment its reliability in challenging environments.