PIC16F689-E/SO
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F689-E/SO
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Mount :
Surface Mount
Base Product Number :
PIC16F689
Memory Size :
7kB
Frequency :
20MHz
Access Time :
20 μs
Data Bus Width :
8B
Base Part Number :
PIC16F689
Number of I/Os :
18 I/O
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Tradename :
PIC
Terminal Position :
Dual
Program Memory Type :
Flash
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Package :
Tube
Watchdog Timer :
yes
Product :
MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Length :
12.8 mm
Data Converter :
A/D 12x10b
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Device Core :
PIC
DAC Channels :
No
Supplier Device Package :
20-SOIC
On Chip Program ROM Width :
14
CPU Family :
Data Converters :
A/D 12x10b
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Has ADC :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
8-Bit
Series :
PIC® 16F
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI, SSP
Max Power Dissipation :
800mW
Number of ADC Channels :
12 Channel
Number of Timers/Counters :
2
Height :
2.31 mm
Radiation Hardening :
No
Core Processor :
Product Status :
Active
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Bit Size :
8
Interface :
I2C, SPI, SSP, UART, USART
Mounting Style :
SMD/SMT
Operating Supply Voltage :
5V
Packaging :
Tube
Package / Case :
20-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Brand :
Pin Count :
20
Width :
7.49 mm
EEPROM Size :
256 x 8
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
DMA Channels :
Published :
PWM Channels :
RoHS :
Details
Number of Terminations :
20
JESD-609 Code :
e3
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
ROM (words) :
Number of Pins :
Terminal Form :
Gull wing
Pbfree Code :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Factory Lead Time :
7 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Microchip
Supply Voltage :
5V
Connectivity :
I2C, SPI, UART/USART
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Speed :
20MHz
ECCN Code :
EAR99
Number of I/O :
18
RAM Size :
256 x 8
Datasheets
PIC16F689-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F689, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:20-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Terminations:20, Number of Pins:20, PIC16F689-E/SO pinout, PIC16F689-E/SO datasheet PDF, PIC16F689-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F689-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.