PIC16F688-I/SL
Mfr.Part #
PIC16F688-I/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Program Memory Type :
Flash
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
8
Rad Hardened :
No
Terminal Position :
Dual
Data Converter :
A/D 8x10b
Memory Size :
7kB
Series :
PIC® 16F
Operating Temperature (Min) :
12
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Typical Operating Supply Voltage :
2 → 5.5 V
Published :
RAM Size :
256 x 8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
ROM (words) :
Min Supply Voltage :
2 V
Mounting :
ROHS3 Compliant
Core Architecture :
MCU
Number of I2C Channels :
1
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Core Size :
8-Bit
Max Supply Voltage :
5.5 V
Number of A/D Converters :
1
Number of Terminations :
14
Length :
8.65mm
Schedule B :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Number of Bits :
8
Max. operating temperature :
+85°C
Terminal Form :
Gull wing
Nominal Supply Current :
3.1mA
Operating Supply Voltage (Max) :
Package :
Tube
Factory Lead Time :
8 Weeks
Type :
PIC16F688-I/SL
Number of Pins :
14
Data Converters :
A/D 8x10b
Number of Ethernet Channels :
Clock Freq :
20(MHz)
Dimensions :
8.65 x 3.9 x 1.5mm
Connectivity :
UART/USART
Number of Programmable I/O :
12
Number of UART Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Instruction Set Architecture :
RISC
Power Dissipation (Max) :
800(mW)
Interfaces :
USART
Max Power Dissipation :
800mW
Supplier Device Package :
14-SOIC
Contact Plating :
Tin
Height :
1.5mm
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Enclosure :
SOIC 14
Base Part Number :
PIC16F688
RoHS :
Compliant
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Package Type :
SOIC N
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Total Internal Ram Size :
256B(kB)
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Type :
Flash
JESD-609 Code :
e3
Operating Supply Voltage (Min) :
2(V)
Mounting Type :
Oscillator Type :
Internal
Supply Voltage :
5V
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Number of ADC Channels :
Packaging :
Tube
Number of Timers/Counters :
2
Radiation Hardening :
CPU Family :
1 (Unlimited)
Interface Type :
USART
EAR99
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Timers - General Purpose :
2
Manuf. code :
MCP
# I/Os (Max) :
Pin Count :
Tradename :
Number of I/Os :
Base Product Number :
PIC16F688
Speed :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
Family Name :
260
Maximum Expanded Memory Size :
14kB
Operating Supply Voltage (Typ) :
2.5/3.3/5(V)
Interface :
SCI, UART, USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Device Core :
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
20MHz
Width :
3.9mm
Device Core Size :
8(b)
Address Bus Width :
8B
Programmable :
Data Bus Width :
Operating Temperature (Max) :
Access Time :
20 μs
Qualification :
AEC-Q100
PWM Channels :
Density :
56 kb
Max Frequency :
20 MHz
Number of SPI Channels :
Has ADC :
Datasheets
PIC16F688-I/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F688-I/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Terminations:14, Type:PIC16F688-I/SL, Number of Pins:14, Base Part Number:PIC16F688, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F688-I/SL pinout, PIC16F688-I/SL datasheet PDF, PIC16F688-I/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F688-I/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.