PIC16F630-E/SL
Mfr.Part #
PIC16F630-E/SL
Package / Case
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 14SOIC
Stock
299
In Stock :
299
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Length :
8.65mm
Brand :
14
Supply Current-Max :
3mA
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
No
Terminal Form :
Gull wing
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Speed :
20MHz
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Supplier Device Package :
14-SOIC
Microchip
Number of Timers/Counters :
2
Mounting Style :
SMD/SMT
DMA Channels :
REACH SVHC :
No SVHC
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
1.75mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Device Core :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
ROHS3 Compliant
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Supply Voltage :
5V
Series :
PIC® 16F
RoHS :
Details
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Pins :
Product :
MCU
Terminal Position :
Dual
Interface Type :
RS-232, USB
Data Converters :
Number of I/Os :
12 I/O
Matte Tin (Sn)
Tradename :
Mounting Type :
Surface Mount
20 μs
Width :
3.9 mm
Radiation Hardening :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Published :
2003
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.25 mm
Datasheets
PIC16F630-E/SL
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/SL from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:14-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, Base Part Number:PIC16F630, Number of Pins:14, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F630-E/SL pinout, PIC16F630-E/SL datasheet PDF, PIC16F630-E/SL amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/SL ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F630-E/SL
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F630-E/SL Overview
PIC16F630-E/SL Features
  • 8-bit CMOS technology for low-power consumption
  • 1.75KB of on-board flash memory for program storage
  • 128 bytes of EEPROM data memory
  • 20 MHz oscillator, supporting both external and internal clock sources