PIC16F628T-04E/SO
Mfr.Part #
PIC16F628T-04E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Interface :
SCI, UART, USART
Oscillator Type :
Internal
Height Seated (Max) :
2.65mm
Min Supply Voltage :
3 V
Package :
Tape and Reel (TR)
DAC Channels :
No
Terminal Pitch :
1.27mm
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Frequency :
4 MHz
Base Product Number :
PIC16F628
Access Time :
4 µs
Data Converters :
PWM Channels :
yes
RoHS :
Compliant
EEPROM Size :
128 x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Product Status :
Obsolete
Number of Terminations :
18
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Has ADC :
No
Number of Timers/Counters :
8
RAM Size :
224 x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Max Supply Voltage :
5.5 V
Connectivity :
UART/USART
Radiation Hardening :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
18-SOIC
DMA Channels :
Number of Programmable I/O :
16
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Terminal Form :
Gull wing
On Chip Program ROM Width :
14
Max Power Dissipation :
800mW
Frequency :
4MHz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Base Part Number :
PIC16F628
Speed :
4MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Published :
Min Operating Temperature :
-40 °C
Length :
11.55mm
Pbfree Code :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Power Supplies :
3.3/5V
Watchdog Timer :
Core Architecture :
PIC
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125 °C
Program Memory Type :
Flash
Bit Size :
8
JESD-609 Code :
e3
Number of I/Os :
Memory Type :
Flash
CPU Family :
PIC
Memory Size :
2kB
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Position :
Dual
Pin Count :
28
Core Processor :
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Surface Mount :
Datasheets
PIC16F628T-04E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628T-04E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Mounting Type:Surface Mount, Base Part Number:PIC16F628, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), PIC16F628T-04E/SO pinout, PIC16F628T-04E/SO datasheet PDF, PIC16F628T-04E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628T-04E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.