PIC16F628A-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F628A-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28QFN
Stock
302
In Stock :
302
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Radiation Hardening :
No
Product Status :
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
CPU Family :
PIC
Watchdog Timer :
yes
Terminal Position :
QUAD
Interfaces :
USART
Program Memory Type :
Flash
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Factory Lead Time :
13 Weeks
Data Converters :
Package :
Tube
Tradename :
PIC
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Density :
28 kB
Core Size :
8-Bit
Number of I/Os :
16 I/O
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RoHS :
Details
Series :
PIC® 16F
Interface Type :
SCI, USART
RAM Size :
224 x 8
Number of PWM Channels :
1
Mounting Type :
Surface Mount
Device Core :
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
DMA Channels :
No
Number of Bits :
8
Termination :
SMD/SMT
Speed :
20MHz
Interface :
SCI, UART, USART
Memory Size :
3.5kB
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
DAC Channels :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Pin Count :
28
Width :
6mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Product :
MCU
Core Processor :
Data Bus Width :
8B
Has ADC :
Access Time :
20 μs
Bit Size :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Microchip
Packaging :
Tube
Supply Voltage :
5V
Length :
6mm
Base Product Number :
PIC16F628
EEPROM Size :
128 x 8
Mounting Style :
SMD/SMT
REACH SVHC :
No SVHC
Base Part Number :
PIC16F628A
Number of Terminations :
28
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Number of Timers/Counters :
3
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Frequency :
20MHz
Number of I/O :
16
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Number of Pins :
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height :
950μm
Connectivity :
UART/USART
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
PIC16F628A-I/ML
Microchip Technology PIC16F628A-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628A-I/ML Overview
PIC16F628A-I/ML Features
This microcontroller includes a variety of features that enhance its utility in sophisticated electronic designs. Key attributes include a 20 MHz internal oscillator, which allows for a reduction in the number of external components. It also boasts 256 bytes of EEPROM, providing robust data storage options. Enhanced safety features such as Watchdog Timer and Brown-out Reset ensure stable and reliable operation under variable conditions. Additionally, the availability of multiple communication protocols, including USART and I²C, extends its applicability in complex digital systems.