PIC16F628-04I/SO
Mfr.Part #
PIC16F628-04I/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 18SOIC
Microcontrollers
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Nominal Supply Current :
600μA
Tradename :
PIC
Address Bus Width :
16
Mounting Style :
SMD/SMT
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Interface Type :
SCI, USART
Terminal Pitch :
1.27mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
No
Width :
7.49 mm
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Terminations :
18
Base Part Number :
PIC16F628
Supply Voltage-Min (Vsup) :
3V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Packaging :
Tube
Speed :
4MHz
CPU Family :
Frequency :
4MHz
Surface Mount :
ROM (words) :
e3
Microchip
Pin Count :
28
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Memory Size :
3.5kB
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Height Seated (Max) :
2.65mm
Radiation Hardening :
Number of I/Os :
16 I/O
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
DMA Channels :
Product :
MCU
Package :
Tube
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Number of Pins :
18
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
2.31 mm
RoHS :
Details
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Max Power Dissipation :
800mW
Active
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F628
Series :
PIC® 16F
Length :
11.55mm
Published :
Access Time :
4 µs
Supply Voltage :
5V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Datasheets
PIC16F628-04I/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:18, Base Part Number:PIC16F628, Mounting Type:Surface Mount, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Number of Pins:18, PIC16F628-04I/SO pinout, PIC16F628-04I/SO datasheet PDF, PIC16F628-04I/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F628-04I/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F628-04I/SO Overview
PIC16F628-04I/SO Features
The PIC16F628-04I/SO MCU is packed with features that enhance its applicability across diverse fields. Key attributes include a wide operating voltage range, 20 MHz internal oscillator, programmable watchdog timer, and Enhanced Universal Synchronous Asynchronous Receiver Transmitter (EUSART). It also boasts power-saving modes, brown-out reset, and an array of programmable peripherals, which make it highly adaptable for both simple and advanced projects.