PIC16F627AT-I/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F627AT-I/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
RAM Size :
224 x 8
Min Operating Temperature :
-40 °C
Core Size :
8-Bit
Interface :
SCI, UART, USART
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
On Chip Program ROM Width :
14
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of I/O :
16
Height Seated (Max) :
1mm
Speed :
20MHz
Brand :
Pbfree Code :
yes
ROM (words) :
Terminal Pitch :
0.65mm
PWM Channels :
yes
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Tradename :
PIC
Min Supply Voltage :
3 V
Access Time :
20 μs
Mounting Style :
SMD/SMT
Mounting Type :
Surface Mount
CPU Family :
PIC
Core Architecture :
DAC Channels :
No
Max Operating Temperature :
85 °C
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Base Part Number :
PIC16F627A
Interface Type :
SCI, USART
EEPROM Size :
128 x 8
Package :
Tape and Reel (TR)
Data Bus Width :
8B
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Product :
MCU
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Number of Terminations :
28
ECCN Code :
EAR99
Max Frequency :
20 MHz
Memory Size :
1.8kB
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Base Product Number :
PIC16F627
Program Memory Type :
Flash
Terminal Position :
QUAD
Number of Programmable I/O :
16
Height :
0.88 mm
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Microchip
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
20MHz
Product Status :
Active
Device Core :
Core Processor :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Radiation Hardening :
No
RoHS :
Details
Max Supply Voltage :
5.5 V
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Series :
PIC® 16F
Number of Timers/Counters :
3
Number of I/Os :
16 I/O
Published :
Data Converters :
Program Memory Size :
1.75KB 1K x 14
Watchdog Timer :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
6mm
Number of Pins :
28
Connectivity :
UART/USART
DMA Channels :
Oscillator Type :
Internal
Max Power Dissipation :
800mW
Interfaces :
USART
Pin Count :
Width :
6 mm
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Voltage :
5V