PIC16F627A-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F627A-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN
Supply Voltage :
5V
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Number of Pins :
28
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
20MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Lead Free :
Lead Free
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Height :
950μm
Core Processor :
Density :
14 kB
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Base Product Number :
PIC16F627
REACH SVHC :
No SVHC
Frequency :
20MHz
Device Core :
Mount :
Base Part Number :
PIC16F627A
Max Supply Voltage :
5.5 V
Min Supply Voltage :
3 V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Width :
6mm
Min Operating Temperature :
-40 °C
16
Number of Bits :
Max Power Dissipation :
800mW
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Length :
6mm
RoHS :
Compliant
Max Operating Temperature :
85 °C
Terminal Pitch :
0.65mm
Series :
PIC® 16F
Packaging :
Tube
Number of PWM Channels :
1
Factory Lead Time :
13 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of I/Os :
Published :
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Number of Terminations :
28
Interfaces :
USART
Max Frequency :
20 MHz
Datasheets
PIC16F627A-I/ML
Microchip Technology PIC16F627A-I/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627A-I/ML Overview
PIC16F627A-I/ML Features
The PIC16F627A-I/ML boasts several features that make it ideal for a broad range of applications. These include an enhanced mid-range core with 35 instructions x 14-bit words, which improves execution speed and efficiency. It supports up to 20 MHz clock speeds, providing ample processing capability for challenging tasks. Additionally, it includes 224 bytes of data memory, a programmable internal oscillator, and two comparators, enhancing its versatility in various electronic circuits. It also offers power-saving modes, making it suitable for battery-operated devices.