PIC16F627-20/SS
Mfr.Part #
PIC16F627-20/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP
No
Max Operating Temperature :
70 °C
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Height Seated (Max) :
2mm
Number of I/O :
16
Min Operating Temperature :
0 °C
Speed :
20MHz
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Interfaces :
SCI/USART
Supply Current-Max :
7mA
Pin Count :
20
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Interface :
SCI, UART, USART
Core Architecture :
PIC
RoHS :
Compliant
Base Product Number :
PIC16F627
Max Supply Voltage :
5.5 V
Supplier Device Package :
20-SSOP
224 x 8
Min Supply Voltage :
3 V
Access Time :
20 μs
Memory Type :
PIC
On Chip Program ROM Width :
14
Factory Lead Time :
19 Weeks
Packaging :
Tube
ROM (words) :
DAC Channels :
Terminal Pitch :
0.65mm
Length :
7.2mm
Number of Pins :
20
Frequency :
20MHz
Supply Voltage :
5V
Watchdog Timer :
Published :
Number of Programmable I/O :
Series :
PIC® 16F
Core Processor :
Max Frequency :
20 MHz
Datasheets
PIC16F627-20/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-20/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Number of Pins:20, Number of Terminations:20, Base Part Number:PIC16F627, Mounting Type:Surface Mount, PIC16F627-20/SS pinout, PIC16F627-20/SS datasheet PDF, PIC16F627-20/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F627-20/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.