PIC16F616-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F616-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
16-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 16QFN
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
Pin Count :
16
Product Status :
Active
Published :
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F616
Number of I/Os :
11 I/O
Number of Programmable I/O :
11
Memory Size :
3.5kB
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of Timers/Counters :
3
Supplier Device Package :
16-QFN (4x4)
Series :
PIC® 16F
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Width :
4 mm
Frequency :
20MHz
Packaging :
Tube
Mounting Style :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Oscillator Type :
Internal
Program Memory Size :
3.5KB 2K x 14
Max Frequency :
20 MHz
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Min Supply Voltage :
2 V
Terminal Position :
QUAD
Data Converter :
A/D 8x10b
Product :
MCU
Data Bus Width :
8B
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Device Core :
PIC
Package / Case :
16-VQFN Exposed Pad
Height Seated (Max) :
1mm
Has ADC :
yes
Base Part Number :
PIC16F616
RAM Size :
128 x 8
DAC Channels :
No
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
CPU Family :
PIC
Lead Free :
Lead Free
Access Time :
20 μs
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Interface :
RS-232, USB
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Supply Voltage :
5V
Max Power Dissipation :
800mW
Min Operating Temperature :
-40 °C
Pbfree Code :
yes
Brand :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of ADC Channels :
8 Channel
Bit Size :
8
Terminal Pitch :
0.65mm
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
11
Core Size :
8-Bit
Memory Type :
Flash
Package :
Tube
Speed :
20MHz
Connectivity :
ROM (words) :
On Chip Program ROM Width :
14
ECCN Code :
EAR99
PWM Channels :
Height :
0.88 mm
Max Supply Voltage :
5.5 V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Mount :
Surface Mount
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Core Architecture :
DMA Channels :
No
Core Processor :
Power Supplies :
2/5.5V
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Surface Mount
Tradename :
Program Memory Type :
Flash
EEPROM Size :
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY AT 8 MHZ
Max Operating Temperature :
125 °C
Watchdog Timer :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Microchip
Length :
4mm