PIC16F57T-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F57T-E/SO
Package / Case
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 3KB FLASH 28SOIC
Base Product Number :
PIC16F57
Max Power Dissipation :
800mW
RoHS :
Compliant
Min Supply Voltage :
2 V
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Package / Case :
28-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
8B
Core Architecture :
PIC
Peripherals :
POR, WDT
Access Time :
20 μs
Number of I/Os :
20
Min Operating Temperature :
-40 °C
Mounting Type :
Surface Mount
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
DMA Channels :
No
EEPROM Size :
Memory Type :
Flash
On Chip Program ROM Width :
12
Number of Timers/Counters :
1
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pin Count :
28
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Terminal Form :
Gull wing
Has ADC :
Supplier Device Package :
28-SOIC
Device Core :
Speed :
20MHz
Supply Current-Max :
7mA
Terminal Position :
Dual
Program Memory Size :
3KB 2K x 12
Factory Lead Time :
6 Weeks
Oscillator Type :
External
Supply Voltage :
3V
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Power Supplies :
2/5.5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Number of Pins :
28
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Watchdog Timer :
RAM Size :
72 x 8
Number of Programmable I/O :
20
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
125 °C
Max Frequency :
20 MHz
Height Seated (Max) :
2.64mm
Base Part Number :
PIC16F57
Connectivity :
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Mount :
Surface Mount
Number of Terminations :
Series :
PIC® 16F
Package :
Tape and Reel (TR)
Number of I/O :
Max Supply Voltage :
5.5 V
Data Converters :
Memory Size :
3kB
Datasheets
PIC16F57T-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57T-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:28-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:28, Base Part Number:PIC16F57, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:28, PIC16F57T-E/SO pinout, PIC16F57T-E/SO datasheet PDF, PIC16F57T-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57T-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology PIC16F57T-E/SO
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F57T-E/SO Overview
PIC16F57T-E/SO Features
The PIC16F57T-E/SO microcontroller boasts a range of features that enhance its suitability for high-demand applications. Key features include its 8-bit architecture which ensures simplified programming and control, alongside 3KB of flash memory for efficient data management. The device operates at a voltage range of 2.0V to 5.5V, providing versatility in different power environments. Additional functionalities such as its programmable internal oscillator, wide array of I/O ports, and low-power consumption modes, make it an adaptable choice for both industrial and consumer electronic applications.