PIC16F54T-E/SS
Mfr.Part #
PIC16F54T-E/SS
Package / Case
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 20SSOP
Microcontrollers
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of Terminations :
20
Oscillator Type :
External
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
0.65mm
Pin Count :
20
Surface Mount
DAC Channels :
Max Power Dissipation :
800mW
Speed :
20MHz
Package :
Tape and Reel (TR)
Core Architecture :
PIC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Peripherals :
POR, WDT
ROM (words) :
512
Package / Case :
20-SSOP (0.209, 5.30mm Width)
Memory Size :
768B
Terminal Position :
Dual
Height Seated (Max) :
2mm
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Base Product Number :
PIC16F54
Frequency :
20MHz
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pbfree Code :
yes
Max Frequency :
20 MHz
Supplier Device Package :
20-SSOP
Length :
7.2mm
Power Supplies :
2/5.5V
Number of Programmable I/O :
12
Factory Lead Time :
16 Weeks
Series :
PIC® 16F
Min Supply Voltage :
2 V
Access Time :
20 μs
Supply Voltage :
3V
Published :
On Chip Program ROM Width :
12
Packaging :
Tape and Reel (TR)
MICROCONTROLLER, RISC
Supply Current-Max :
7mA
Has ADC :
Program Memory Size :
768B 512 x 12
Number of I/O :
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Base Part Number :
PIC16F54
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RAM Size :
25 x 8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Min Operating Temperature :
-40 °C
Number of Pins :
RoHS :
Compliant
8B
Memory Type :
Flash
Datasheets
PIC16F54T-E/SS
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-E/SS from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:20, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:20-SSOP (0.209, 5.30mm Width), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F54, Number of Pins:20, PIC16F54T-E/SS pinout, PIC16F54T-E/SS datasheet PDF, PIC16F54T-E/SS amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54T-E/SS ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.