PIC16F54-E/SO
Mfr.Part #
PIC16F54-E/SO
Package / Case
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Description
IC MCU 8BIT 768B FLASH 18SOIC
Speed :
20MHz
Lead Free :
Lead Free
On Chip Program ROM Width :
12
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
OPERATES AT 2 V MINIMUM SUPPLY @ 4 MHZ
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V
Height :
2.31 mm
Supply Voltage :
3V
Tube
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Frequency :
20MHz
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Width :
7.49 mm
Factory Lead Time :
1 Weeks
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
18
Max Frequency :
20 MHz
Min Operating Temperature :
-40 °C
Max Supply Voltage :
5.5 V
PWM Channels :
Length :
11.53 mm
Pin Count :
18
Min Supply Voltage :
2 V
Package / Case :
18-SOIC (0.295, 7.50mm Width)
Series :
PIC® 16F
Supply Current-Max :
7mA
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mounting Type :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Max Power Dissipation :
800mW
Details
Height Seated (Max) :
2.64mm
Supplier Device Package :
18-SOIC
Tradename :
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Mounting Style :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125 °C
yes
Terminal Form :
Gull wing
Datasheets
PIC16F54-E/SO
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/SO from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Base Part Number:PIC16F54, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:18, Package / Case:18-SOIC (0.295, 7.50mm Width), Mounting Type:Surface Mount, Number of Pins:18, PIC16F54-E/SO pinout, PIC16F54-E/SO datasheet PDF, PIC16F54-E/SO amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F54-E/SO ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.