PIC16F527T-I/JP
Mfr.Part #
PIC16F527T-I/JP
Package / Case
20-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20UQFN
8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DAC Channels :
No
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Subcategory :
Microcontrollers - MCU
Connectivity :
PWM Channels :
No
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
On Chip Data RAM Width :
8
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-30 Code :
S-PQCC-N20
Peak Reflow Temperature (Cel) :
NOT SPECIFIED
Package / Case :
20-UFQFN Exposed Pad
Base Product Number :
PIC16F527
Terminal Position :
QUAD
Width :
3mm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Data Converter :
A/D 8x8b
Terminal Pitch :
0.4mm
Tradename :
PIC
Package :
Tape and Reel (TR)
Published :
RAM Size :
68 x 8
On Chip Program ROM Width :
12
Terminal Form :
NO LEAD
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
PIC® 16F
Lead Free :
Lead Free
ROM (words) :
Core Size :
8-Bit
Low Power Mode :
yes
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Number of I/O :
17
Integrated Cache :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Brand :
yes
Number of Timers :
1
Supplier Device Package :
20-UQFN (3x3)
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Microchip
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Factory Lead Time :
9 Weeks
Frequency :
20MHz
Mounting Style :
SMD/SMT
Speed :
20MHz
Surface Mount :
EEPROM Size :
64 x 8
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS :
Details
Data Converters :
A/D 8x8b
Number of Terminations :
20
Height Seated (Max) :
0.55mm
Length :
3mm
Base Part Number :
PIC16F527
HTS Code :
Memory Size :
1.5kB
ECCN Code :
EAR99
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2V