PIC16F505-E/P
Mfr.Part #
PIC16F505-E/P
Package / Case
14-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 14DIP
Stock
624
In Stock :
624
Number of Timers/Counters :
1
Microchip
Max Frequency :
20 MHz
Interface :
RS-232, USB
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Product :
MCU
Lead Free :
Lead Free
Supply Voltage :
5V
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
DMA Channels :
No
Core Architecture :
PIC
Height :
3.3 mm
Max Operating Temperature :
125 °C
Number of I/Os :
12 I/O
Data Converters :
Number of Programmable I/O :
12
Memory Size :
1.5kB
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Pitch :
2.54mm
Speed :
20MHz
Power Supplies :
2/5.5V
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Mounting Style :
Through Hole
Data Bus Width :
8B
On Chip Program ROM Width :
12
Number of I/O :
11
Length :
19.05 mm
Max Power Dissipation :
800mW
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Min Supply Voltage :
2 V
Base Part Number :
PIC16F505
Series :
PIC® 16F
Number of Pins :
1 (Unlimited)
Access Time :
20 μs
Radiation Hardening :
No
DAC Channels :
Base Product Number :
PIC16F505
Supplier Device Package :
14-PDIP
Has ADC :
Interface Type :
RS-232, USB
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Bit Size :
8
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Width :
6.35 mm
Frequency :
20MHz
Terminal Position :
Dual
Factory Lead Time :
5 Weeks
Height Seated (Max) :
5.334mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
PWM Channels :
14
Product Status :
Active
Package / Case :
14-DIP (0.300, 7.62mm)
RAM Size :
72 x 8
Peripherals :
POR, WDT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Schedule B :
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
e3
Min Operating Temperature :
-40 °C
Published :
2007
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
Max Supply Voltage :
5.5 V
Memory Type :
Flash
Mount :
Datasheets
PIC16F505-E/P
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/P from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Through Hole, Base Part Number:PIC16F505, Number of Pins:14, Package / Case:14-DIP (0.300, 7.62mm), Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Number of Terminations:14, PIC16F505-E/P pinout, PIC16F505-E/P datasheet PDF, PIC16F505-E/P amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F505-E/P ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.