PIC16F505-E/MG
Mfr.Part #
PIC16F505-E/MG
Package / Case
16-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 16QFN
Stock
513
In Stock :
513
yes
Power Supplies :
2/5.5V
Package / Case :
16-VFQFN Exposed Pad
RAM Size :
72 x 8
Base Part Number :
PIC16F505
Number of Timers/Counters :
1
SMD/SMT
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Connectivity :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
4.5V
Number of I/Os :
12 I/O
On Chip Program ROM Width :
12
Published :
2007
Supply Voltage :
5V
Length :
3mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
ECCN Code :
EAR99
Supply Current-Max :
2.2mA
Frequency :
20MHz
Program Memory Size :
1.5KB 1K x 12
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Base Product Number :
PIC16F505
DMA Channels :
No
Core Processor :
PIC
EEPROM Size :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Peripherals :
POR, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2V~5.5V
Mount :
Surface Mount
Bit Size :
8
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Terminal Pitch :
0.5mm
Number of Pins :
16
PWM Channels :
Number of Programmable I/O :
12
Series :
PIC® 16F
Package :
Tube
Number of Terminations :
16
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MINIMUM 2V AT 4MHZ
Brand :
Radiation Hardening :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Max Power Dissipation :
800mW
Packaging :
Tube
Pbfree Code :
yes
Terminal Position :
QUAD
Memory Size :
1.5kB
Speed :
20MHz
Number of I/O :
11
Supplier Device Package :
16-QFN (3x3)
CPU Family :
Microchip
Height Seated (Max) :
0.9mm