PIC16F1947-E/PT
Mfr.Part #
PIC16F1947-E/PT
Package / Case
64-TQFP
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64TQFP
Stock
1
In Stock :
1
Base Part Number :
PIC16F1947
Number of Timers/Counters :
5 Timer
260
Tradename :
Frequency :
32MHz
Supply Voltage :
3.3V
QUAD
Qualification :
AEC-Q100
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Bit Size :
16
Length :
10mm
Number of I/Os :
54 I/O
Height Seated (Max) :
1.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Memory Size :
28kB
Pin Count :
Series :
PIC® XLP™ 16F
Height :
1 mm
Package :
Tray
Number of I/O :
54
Number of ADC Channels :
17
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Product :
MCU
Microchip
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Packaging :
Tray
REACH SVHC :
No SVHC
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Terminal Form :
Flat
Supplier Device Package :
64-TQFP (10x10)
ECCN Code :
3A991.A.2
Width :
10 mm
Product Status :
Active
Mounting Style :
SMD/SMT
Max Power Dissipation :
800mW
Base Product Number :
PIC16F1947
Interface Type :
EUSART, I2C, SPI
Number of PWM Channels :
5
Package / Case :
64-TQFP
Mounting Type :
Surface Mount
ROM (words) :
16384
Published :
2008
MSL :
MSL 3 - 168 hours
64
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Address Bus Width :
16
Termination :
SMD/SMT
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Pbfree Code :
On Chip Program ROM Width :
14
RAM Size :
1K x 8
Has ADC :
RoHS :
Details
Speed :
32MHz