PIC16F1947-E/MR
Mfr.Part #
PIC16F1947-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 64QFN
Memory Size :
28kB
Series :
PIC® XLP™ 16F
Base Product Number :
PIC16F1947
Max Power Dissipation :
800mW
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Position :
QUAD
Number of Bits :
8
RAM Size :
1K x 8
Published :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Length :
8.9916mm
Base Part Number :
PIC16F1947
Speed :
32MHz
Product Status :
Active
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
256 x 8
Number of I2C Channels :
2
Pbfree Code :
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Frequency :
32MHz
Packaging :
Tube
Width :
8.9916mm
Supply Voltage :
3.3V