PIC16F1946-E/MR
Mfr.Part #
PIC16F1946-E/MR
Package / Case
64-VFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 64QFN
Height :
950μm
Width :
9mm
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Active
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tube
Bit Size :
16
yes
Pin Count :
64
Frequency :
32MHz
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Package :
Tube
Max Power Dissipation :
800mW
Pbfree Code :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Package / Case :
64-VFQFN Exposed Pad
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
RAM Size :
512 x 8
Length :
9mm
Speed :
32MHz
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Number of PWM Channels :
5
Supplier Device Package :
64-QFN (9x9)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Number of A/D Converters :
1
Data Converter :
A/D 17x10b
Number of Pins :
64
Number of Bits :
8
Data Converters :
A/D 17x10b
Base Part Number :
PIC16F1946
Matte Tin (Sn) - annealed
Published :
Number of I/O :
54
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of ADC Channels :
17
Supply Voltage :
3.3V