PIC16F1939-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1939-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44QFN
Supply Current-Max :
8mA
Data Converter :
A/D 14x10b
Packaging :
Tube
RAM Size :
1K x 8
Length :
8mm
Speed :
32MHz
Package :
Tube
Series :
PIC® XLP™ 16F
Number of ADC Channels :
14 Channel
Frequency :
32MHz
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Memory Size :
28kB
Base Part Number :
PIC16F1939
DAC Channels :
Data Converters :
A/D 14x10b
Pin Count :
44
Max Power Dissipation :
800mW
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Program Memory Size :
28KB 16K x 14
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Height Seated (Max) :
1mm
Height :
0.88 mm
Number of I/O :
36
Factory Lead Time :
7 Weeks
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Number of I/Os :
36 I/O
Tradename :
Base Product Number :
PIC16F1939
Number of Pins :
44
Supply Voltage :
3.3V
PWM Channels :
Width :
8 mm