PIC16F1938-I/ML
Mfr.Part #
PIC16F1938-I/ML
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28QFN
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11
MICROCONTROLLER, RISC
Family Name :
PIC16F
Height :
500μm
Published :
Supply Current-Max :
8mA
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Packaging :
Tube
MSL :
MSL 1 - Unlimited
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Number of Ethernet Channels :
25 I/O
Number of I2C Channels :
1
Length :
4mm
Series :
PIC® XLP™ 16F
Has ADC :
Termination :
SMD/SMT
Supply Voltage :
3.3V
5
Dimensions :
4 x 4 x 0.5mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
8B
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
28kB
Package Type :
QFN
Factory Lead Time :
13 Weeks
Mounting Style :
SMD/SMT
Instruction Set Architecture :
RISC
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package :
Tube
Number of UART Channels :
Width :
4mm
28KB 16K x 14
Typical Operating Supply Voltage :
2.5 → 3.6 V
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Speed :
32MHz
Max Power Dissipation :
800mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of SPI Channels :
1
Qualification :
AEC-Q100
PIC16F1938
REACH SVHC :
No SVHC
Terminal Position :
QUAD
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Surface Mount :
Minimum Operating Temperature :
-40 °C