PIC16F1938-E/SP
Mfr.Part #
PIC16F1938-E/SP
Package / Case
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 28SPDIP
Supply Current-Max :
8mA
Package / Case :
28-DIP (0.300, 7.62mm)
Speed :
32MHz
Terminal Position :
Dual
Series :
PIC® XLP™ 16F
Supplier Device Package :
28-SPDIP
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
11 Channel
ROM (words) :
Length :
34.671mm
Max Power Dissipation :
800mW
Number of Pins :
Mounting Style :
Through Hole
ECCN Code :
3A991.A.2
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Flash
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
DAC Channels :
Factory Lead Time :
6 Weeks
Supply Voltage :
3.3V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Has ADC :
On Chip Program ROM Width :
14
Height :
3.43 mm
Width :
7.24 mm
Datasheets
PIC16F1938-E/SP
Introducing Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SP from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:28, Package / Case:28-DIP (0.300, 7.62mm), Number of Pins:28, Mounting Type:Through Hole, Operating Temperature:-40°C~125°C TA, Base Part Number:PIC16F1938, PIC16F1938-E/SP pinout, PIC16F1938-E/SP datasheet PDF, PIC16F1938-E/SP amp .Beyond Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1938-E/SP ,we also offer PIC16F506-I/SL, ATTINY44A-SSN, MS51FB9AE, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.