PIC16F1936-E/ML
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
PIC16F1936-E/ML
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
28-VQFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN
Stock
610
In Stock :
610
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Microcontrollers
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER, RISC
DMA Channels :
No
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
13 Weeks
Product :
MCU
Data Converters :
A/D 11x10b
Pbfree Code :
yes
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Package :
Tube
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Tradename :
PIC
Supply Current-Max :
8mA
Program Memory Type :
Flash
Core Processor :
PIC
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Radiation Hardening :
No
Speed :
32MHz
Device Core :
Data Converter :
A/D 11x10b
DAC Channels :
yes
Height Seated (Max) :
1mm
EEPROM Size :
256 x 8
ROM (words) :
8192
ECCN Code :
3A991.A.2
Interfaces :
I2C/SPI/USART
Product Status :
Active
JESD-609 Code :
e3
CPU Family :
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Lead Free :
Lead Free
RAM Size :
512 x 8
Has ADC :
Pin Count :
28
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Product Type :
8-bit Microcontrollers - MCU
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Product Category :
8-bit Microcontrollers - MCU
Base Product Number :
PIC16F1936
Data Bus Width :
8B
Watchdog Timer :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Width :
6 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
RoHS :
Details
Supply Voltage :
3V
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
28-VQFN Exposed Pad
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
On Chip Program ROM Width :
14
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Frequency :
32MHz
Number of Timers/Counters :
5
Number of Terminations :
28
Terminal Position :
QUAD
Mounting Style :
SMD/SMT
Series :
PIC® XLP™ 16F
Bit Size :
8
Program Memory Size :
14KB 8K x 14
Mounting Type :
Surface Mount
Height :
0.88 mm
Microchip
Number of I/Os :
25 I/O
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Oscillator Type :
Internal
Supplier Device Package :
28-QFN (6x6)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Number of ADC Channels :
11 Channel
Qualification :
Number of Pins :
Packaging :
Tube
Memory Size :
14kB
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O :
25
PWM Channels :
Base Part Number :
PIC16F1936
Published :
2008
Core Size :
8-Bit
Length :
6mm
Max Power Dissipation :
800mW
Datasheets
PIC16F1936-E/ML
Microchip Technology PIC16F1936-E/ML
Microcontrollers Microchip Technology PIC16F1936-E/ML Overview
PIC16F1936-E/ML Features
This microcontroller offers a robust suite of features including an extensive 14KB of flash memory, 512 bytes of EEPROM, and 1KB of RAM, enabling sophisticated program and data storage capabilities. It operates at a voltage range of 1.8V to 5.5V, providing flexible power management options. Additionally, the PIC16F1936-E/ML supports various communication protocols such as I2C, SPI, and UART, making it adaptable to a multitude of communication requirements. Its enhanced capture/compare/PWM (ECCP) module and a 10-bit digital-to-analog converter further broaden its application scope by facilitating intricate control and output functionalities.