PIC16F1934-E/MV
Mfr.Part #
PIC16F1934-E/MV
Package / Case
40-UFQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 40UQFN
Microcontrollers
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Number of Terminations :
40
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Published :
Speed :
32MHz
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Data Bus Width :
8B
Interface :
I2C, LIN, SPI, UART, USART
Pin Count :
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Radiation Hardening :
yes
Mount :
Surface Mount
Series :
PIC® XLP™ 16F
Program Memory Size :
7KB 4K x 14
Number of I/O :
36
Packaging :
Tube
Surface Mount
Base Part Number :
PIC16F1934
Data Converters :
A/D 14x10b
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Watchdog Timer :
Package / Case :
40-UFQFN Exposed Pad
Terminal Pitch :
0.4mm
Package :
Tube
Connectivity :
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Bit Size :
8
Number of Timers/Counters :
5
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Supply Voltage :
3.3V
Core Processor :
PIC
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Power Dissipation :
800mW
On Chip Program ROM Width :
14
Number of Pins :
Supplier Device Package :
40-UQFN (5x5)
Base Product Number :
PIC16F1934
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
ECCN Code :
3A991.A.2
Device Core :
Active
Frequency :
32MHz