PIC16F1934-E/ML
Mfr.Part #
PIC16F1934-E/ML
Package / Case
44-VQFN Exposed Pad
Description
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 44QFN
Width :
8 mm
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supply Voltage :
3.3V
Supplier Device Package :
44-QFN (8x8)
Details
Package :
Tube
Height :
0.88 mm
Data Converter :
A/D 14x10b
Frequency :
32MHz
Number of ADC Channels :
14 Channel
Tradename :
Has ADC :
yes
Pin Count :
44
Factory Lead Time :
7 Weeks
Base Product Number :
PIC16F1934
Speed :
32MHz
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.8V~5.5V
Data Converters :
A/D 14x10b
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.3V
Interface Type :
EUSART, MI2C, SPI
Terminal Position :
QUAD
Mounting Style :
SMD/SMT
Number of I/O :
36
PWM Channels :
Height Seated (Max) :
1mm
DAC Channels :
Watchdog Timer :
Number of I/Os :
36 I/O
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Terminations :
44
Flash
Lead Free :
Lead Free
Series :
PIC® XLP™ 16F
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT 1.8V MINIMUM SUPPLY FOR 16 MHZ
Mount :
Surface Mount
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Max Power Dissipation :
800mW
Operating Temperature :
-40°C~125°C TA
Base Part Number :
PIC16F1934
Supply Current-Max :
8mA
Package / Case :
44-VQFN Exposed Pad
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
ECCN Code :
3A991.A.2
Product Status :
Active
On Chip Program ROM Width :
14
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Length :
8mm